Anahtar Kelimeler Nasıl Seçilmeli ?

Anahtar Kelimeler Nasıl Seçilmeli …


Şu an bu yazıyı, ilgi duyup okuyorsanız siz de pek çok insan gibi, bizlere yani reklam ajanslarına “ne para vereceğim ya; kendim yaparım” diyenlerdensiniz :) 


Vallaha doğru da söylüyorsunuz ve en iyisini yapıyorsunuz. Sizin işinizi, sizin kadar kim bilebilir ki ?


Ve yine tahmin ediyorum ki bu yazıya geldiyseniz, yolunuz Google Adw ve/veya SEO ile kesişmiştir.Çünkü, anahtar kelime seçimi, arama motorlarında yerinizi belirleyen en temel konudur. Madem öyle, lafı uzatmadan hemen konuya geçelim,


Anahtar kelime seçerken dikkate almanız gereken üç nokta vardır.


1) Alaka Düzeyi
2) Sıklık
3) Rekabet

Alaka Düzeyi

Anahtar kelime seçimlerinde, sunduğunuz ürün ve hizmetlerle ile anahtar kelimelerinizin alakalı olması(yakın eşleşmesi) en temel beklentidir. 


Örneğin, bir pide salonu olduğunuzu varsayalım. Bölgenizde Lahmacun arayan bir kişi sizin sadece pide sattığınızı görürse , amaçsız ve faydasız bir ziyaret gerçekleştirmiş olur. Buradan da anlayacağımız gibi, sitenizin içeriği ziyaretçilere yönelik olmalıdır, arama motorlarından gereksiz trafik çekmeye değil.


Sıklık 


Mantıken en çok aranan kelime ,en hazır anahtar kelimedir. Şu an eeee ne var ki bunda, gayet kolaymış diyorsanız eğer, Burada arama motorlarının bir sorusu ile karşılaşırız. O da şudur : Arkadaş tek uyanık sen misin ? Yıllardır bu kelimeyi kullanmış onlarca rakibiniz vardır; üstelik bu kelimeler “arama ağı reklamları ile” para harcayarakta desteklemiştir.

Örneğin, “ Kavurmalı Pide “ gibi çok sıklık ile aranan bir kelimeyi anahtar kelime belirleyip bununla da SEO ile ön plana çıkma umudu çok şirin ve dünyamızın toz pembe olmasını gerektiren bir beklentidir. Malesef dijital dünya bu kadar sempatik bir yer değildir. Buradan çıkarmamız gereken ders, çok aranan terimleri herkes kullandığı için, bu kelimeler ile işletmenizi farklı kılmanın neredeyse imkan olduğunu kabul edip başka bir yol aramaktır.


Rekabet 


Herkesin kullandığı kelimelerden öne çıkmanın zorluğu bizi otomatikman anahtar kelime seçimlerindeki önemli bir diğer özelliğe yani rekabete getiriyor. Ne yapalım şimdi yeni başladık diye, hiç bir şey yapamayacak mıyız? diye umutsuzluğa kapılmadan sevindirici haberi vereyim. Burada izlemeniz gereken yol rekabet gücü daha düşük olan anahtar kelimeler bulmaya yönelmektir.


Unutmayın ki, tüm sektörde, az sayıda anahtar kelime yüksek arama hacmine sahiptir. Ancak arama hacmi düşük olan çok sayıda anahtar kelime vardır.


Örneğin yine pideciden gidecek olursak, Kavurmalı Pide kelimesinin rekabeti yüksek iken, “köy kavurmalı, yumurtalı Trabzon pidesi “ terimini anahtar kelime yapmak SEO ‘nuz açısından sizi öne geçirebilir.


Bu arada bu taktiğe, anahtar kelime genişlemesi denir. 


Yani, kavurmalı pide anahtar kelimesini , daha özel bir hale getiren kelime grupları ekleme işlemine ( köy kavurmalı,yumurtalı Trabzon pidesi) anahtar kelime genişlemesi denir.


NOT: Küçük bir işletmeyseniz, SEO fırsatları genellikle anahtar kelime genişlemesinde saklıdır. Böylece, daha az çaba harcayarak anahtar kelime genişlemesiyle iyi bir sıralama elde edebilir.


NOT 2: Anahtar kelimeleri gereksiz yere tekrar etmeye "anahtar kelime doldurma" denir ve bu size fayda yerine zarar getirir. 


Umarım bu yazımız size fayda sağlamıştır. Bizlere para vermemekte ısrarcıysanız diğer yazılarımızı da takip edebilirsiniz :) 


Ama belli ki siz ,yetkili bir  ajansa benziyorsunuz diyorsanız :) Lütfen  (iletişim linki) şuradan bize ulaşın. Bİze Ulaşın

Önce bize, sonra hayalinizdeki reklama ulaşın

Merhaba, benim adım: Çalıştığım firma: Bana ulaşabileceğiniz telefon numaram: ve/veya ulaşabileceğiniz e-postam: Firmamızdan ve yaptığımız şeylerden bahsedecek olursam: Sizden almak istediğim hizmet(ler):