Dijital Pazarlamada Videonun Önemi Nedir


Dijital Pazarlama Planınızda Videonun Ekmek- Su Gibi Gerekli Olduğunu Anlatan 10 Madde
   
İçerik pazarlamacılığında video kullanımının artmakta olduğunu hepimiz görüyoruz. Bu görünürlüğün en büyük kanıtını, YouTube'un dünyadaki en büyük ikinci arama motoru olmasını gösterebiliriz. Ayrıca video; yazı, mesaj, fotoğraf ve sesli anlatımdan çok daha sonra içeriklere dahil olmasına rağmen, dijital pazarlama planında hepsinin önüne geçmiştir. 
Video içerik planlama bu kadar önemli iken sözü fazla uzatmadan, işte size firmaların içerik pazarlama planlarında videonun olmazsa olmaz duruma gelmesinin 10 nedeni:  

 1) Video Satışa Giden En Kısa Yoldur 
Dünya genelinde yapılan araştırmalar, dijital ortamdan alışveriş yapan tüketicilerin %78 'inin , satın aldığı ürünün en az bir videosunu izlediğini göstermektedir. Aslında burada araştırmalara gitmeye de gerek yok. İnternetten en son satın aldığınız ürünü almadan önce ne yaptığınızı düşünür lütfen ...

2) Video Tüketicilerde Güven Uyandırır
Ne yazık ki, e ticaret ortamı, dolandırıcıların en sevdiğin ortamlardan biri haline gelmiştir. Bu durum da, hepimizi insanlara en iyi anlatacak şey videodur. Satışın temelinin güven olduğunu düşünecek olursak,videonun önemini bir kez daha kavramış oluruz. 

3) Sosyal Medya Alanları En Çok Videoları Seviyor 
Sosyal ağları ve siteleri düşünürsek, temel amaçlardan biri buradan geçirilen zamanı arttırmaktır. Bunun en iyi yolu da videodur. Basitçe düşünecek olursak alacağınız, bir ürünün 5 fotoğrafına bakma sürenizi ya da videosunu izleme sürenizi düşünün tabi ki video izlerken geçireceğinizi zaman daha fazladır.
Unutmayın ki, Google da üstlerden yer alma şansınız videolar ile normalde 53 kat daha fazladır.

4)Mobil Kullanıcıların Video İlgisi 

Youtube yaptığı açıklamalara göre mobil kullanımı 2014'den beri, her sene bir öncekine göre  %100 büyüyor. Bu da demek oluyor ki, tüketicilere anlık olarak ulaşmanın en mantıklı yolu videodur. Böylece kişisel deneyimler irdelenerek satış arttırılabilir.

5) Video Pazarlaması Detaycıdır 
Video dışındaki tüm dijital pazarlama kanalları bir süre ile kısıtlıdır. Oysa video sizin derdinizi anlatacağınız süreye göre şekillenir. Örneğin, fabrika tanıtımızını tüm detayları ile anlatabilirsiniz. Daha sonra bu tanıtımı kesitlere bölerek, tüketicilere tamamını izleme ya da merak ettikleri bölümleri izleme gibi olanaklar sağlayabilirsiniz.


6. SEO 'nun en önemli destekçisi olması
 
Web'in en önemli değerlendiricilerinden Comscore'a göre,  sitenize bir video eklemek, bir ön sayfa Google sonucunu 53 kat artırabilir. Çünkü sitenizin en önemli skor puanlarından biri kullanıcıların sayfanızda ne kadar zaman geçirdiğidir. Bir videonun izlenme süresini ve bir fotoğrafa bakılan süreyi göz önüne alırsak sanırım söylediğimiz daha net anlaşılmış olur. Tabi ki burada bir diğer ana husus  videolarınızı arama için uygun şekilde optimize etmektir.

7.Daha Fazla İlgi Çekmesi

Videonun, diğer herhangi bir postta göre 6 kat daha fazla ilgi çektiği ve merak uyandırdığı kanıtlanmıştır. Bunu kendi içerik tüketimlerimizden de rahatlıkla görebiliriz. İnternette zaman geçirdiğinizde, video izlemediğiniz bir gün hatırlıyor musunuz ?İşte burada asıl önemli olan nokta, günde milyonlarca içeriğin paylaşıldığını düşünürsek tüketicilerin ilgisini çekmek ciddi önem teşkil eder. Bunun en etkin yolu da videodur.

8. Yüksek Bağlılık


Düzenli olarak takip ettiğiniz fotoğraf sayfalarını, video sayfalarını ya da blog yazılarını bir düşünün en istikrarlı hangisini takip ediyorsunuz ? En çok hangisinde zaman harcıyorsunuz ? En çok hangisinde eğleniyorsunuz ? -Video. İnternet kullanıcılarının %96'sı sizinle aynı fikirde ;)

9. Gelişen Teknolojilerin Etkisi

Tüm sosyal platformlar video içerik yüklemeye uygun hale gelmiştir. Hatta bunu zorunlu hale getirmiştir. Örneğin facebook, paylaşılan videolara otomatik oynatma özelliği eklemiştir. Sizler paylaşılan bir yazıyı okumayayı ya da fotoğrafa bakmamayı tercih edebilirsiniz, ama otomatik oynayan bir video ilgi ve dikkati çeker. 
10. Ölçülebilirliğinin Yüksek Olması 

Video her platformda paylaşılabilir daha önemlisi her platformda sonuçları görülebilir. Böylece insanların nelerden hoşlandığını hangi videoyu ne kadar izlediğini tespit ederek buradan yaptığımız çıkarımlar ile en iyi reklama gidebilir.

Bİze Ulaşın

Önce bize, sonra hayalinizdeki reklama ulaşın

Merhaba, benim adım: Çalıştığım firma: Bana ulaşabileceğiniz telefon numaram: ve/veya ulaşabileceğiniz e-postam: Firmamızdan ve yaptığımız şeylerden bahsedecek olursam: Sizden almak istediğim hizmet(ler):