Kod Nedir, Nasıl Çalışır


Bilgisayarlar hayatımıza her gün daha fazla dahil oluyor. Ancak ne yapılacağını söyleyen kodlar olmasaydı bilgisayarların hiçbir anlamı olmazdı. 

Kod nedir? Kod, belirli bir programlama dilinde yazılan ve makinelerle konuşmamıza yardımcı olan kurallar ve talimatlar bütünüdür.

Tıpkı insanlar gibi makineler de farklı diller konuşur. Her biri farklı görevler için uygun olan yüzlerce programlama dili vardır. Yazılımcılar bu dilleri anlayan ve her gün bu dillerle çalışan kişilerdir. Peki, yazılımcı ne yapar? Yazılımcılar, dijital dünyanın mimarları ve tasarlayıcılarıdır.

Her gün görüp kullandığınız makinelerin çoğunu çalıştıran programları tasarlamak için kod yazarlar. Dizüstü bilgisayar, telefon, TV, araba ve internete bağlı buzdolabı gibi araçlar kodlarla çalışır. Örneğin şu anda, bu dersi dinlemek için kullandığınız cihazda ekranı, hoparlörü ve mikroçipi uyum içinde kullanmanızı sağlayan karmaşık bir program yer almaktadır. Yazılımcılar bu programları oluşturmak için, makinelerin yapmasını istedikleri görevleri küçük diziler halinde yazar. Bu dizilere algoritma adı verilir.


Örneğin, arabalarda, tüm sistemleri izleyen bilgisayar programları vardır. Araba programındaki algoritma şu şekilde olabilir: "Kontrol panelinde bir düğmeye basıldığında, motor durumunu ekranda göster." Kod miktarı, basit bir cep telefonu oyununu çalıştırmak için yalnızca bin satır olabilir. Ancak 2 milyar satırın üzerine de çıkabilir. Google'ın arama motoru böyle bir kodla çalışır. Kodların dünyayı değiştiren uygulamalarından birine odaklanalım: World Wide Web.


İnternet ile Web'in farklı şeyler olduğunu biliyor muydunuz? Esasında World Wide Web internet kullanılarak oluşturulmuş bir uygulamadır. Bunu biraz daha açalım:


İnternet, bilgisayarlar arasındaki bağlantılardan oluşan global bir ağdır. Bu bağlantılar bilgisayarlar arasında bilgi aktarılmasını sağlar. İnterneti e-posta göndermek, çağrı yapmak, video izlemek ve Chrome, Firefox, Internet Explorer gibi tarayıcılardan web'e erişmek için kullanırız. Öte yandan Web, kod kullanılarak oluşturulmuş binlerce sayfa bilginin toplamıdır. Web'de en yaygın programlama dilleri arasında HTML (HyperText Markup Language) ve CSS (Cascading Style Sheets) yer alır. İnterneti her şeyi ve herkesi birbirine bağlayan yollar ve kablolardan oluşan bir şehir olarak düşünün. Bu şehirdeki binalar Web'i temsil eder. Bu binalardan bazıları bilgileri depolayan kütüphaneler, bazıları da film izlemek için gittiğimiz sinemalardır. Ancak tümü tuğlalar veya kodlama dilleriyle inşa edilmiştir. Peki, yazılımcılar bu dilleri nasıl kullanır? Bir bağlantıyı tıkladığınızda veya bir web adresi yazdığınızda aslında başka bir bilgisayardan size bir HTML dosyası göndermesini istiyorsunuz. Bu dosya, tarayıcınızın bir web sayfasını göstermek için ihtiyaç duyduğu bilgileri içerir. Siz bu içerik sayfasını görsel açıdan eksiksiz olarak hemen görseniz de tarayıcınız aslında kendisine hangi metni, resimleri, videoları ve boşlukları nerede göstermesi gerektiğini söyleyen yüzlerce satırlık HTML kodu alır. Ek bir kodlama dili olan CSS ise bir web sayfasının görsel stilini biçimlendirir. HTML "neyin" gösterileceğini tanımlarken CSS "nasıl" gösterileceğini tanımlar. Renklerin, yazı tiplerinin ve diğer stil tercihlerinin, siz görmeden önce web sayfasına uygulanmasını sağlar. Bu dil, çok sayıda HTML sayfasıyla çalışırken yararlıdır. Görsel stili her sayfaya tek tek kodlamak yerine tek bir ana CSS dosyası oluşturup onu her sayfaya bağlayabilirsiniz. 

Bİze Ulaşın

Önce bize, sonra hayalinizdeki reklama ulaşın

Merhaba, benim adım: Çalıştığım firma: Bana ulaşabileceğiniz telefon numaram: ve/veya ulaşabileceğiniz e-postam: Firmamızdan ve yaptığımız şeylerden bahsedecek olursam: Sizden almak istediğim hizmet(ler):