Merak Edilen Dijital Pazarlama Terimleri


Her geçen gün, dijital ortamların gelişmesi ile hayatımıza yeni terimler giriyor. Örneğin, story kelimesinin 2 sene önce Türkiye'de kullanımı %1 bile değilken bugun ağzımızdan düşmüyor. Sahi bu gün instgram storylerini izledin mi? 

İşte tam da bu yüzden,merak ettiğiniz dijital pazarlama terimlerini(ki çoğu ingilizce) öğrenebilin diye, size dev bir hizmet :) 
A'dan Z'ye dijital terimler sözlüğü ...   
Buyrunuz ... 

Ad Extensions (Reklam Uzantıları ) 

Özellikle Google, Facebook, İnstgram vb gibi alanlara reklam verdiğinizde, adres, fiyatlandırma, indirim,iş detayları, site bağlantıları gibi anlatımı ve buna bağlı olarakta tıklamayı arttıracak ek bilgi parçalarıdır.

Adwords (Google Adwords) Google Reklamları 

Reklam verenler tarafından reklamlarının, Google ve Google ait platformların arama sonuçları sayfalarına, görünmesini sağlayani  Google’ın sahip olduğu bir programdır.Bizlere sunduğu reklam modelleri şunlardan oluşur : 

- Arama Ağı Reklamları 

- Görüntülü Arama Ağı Reklamları 

- Google Alışveriş Reklamları

-Remarketing
 
-Youtube (Video Önü ve Esnası ) Reklamları 

Average Position  (Ortalama Sıra) 

Google Adwords’te reklamverenlerin ortalama olarak reklamlarının Google arama sonuçları sayfalarında nerede gösterildiğini anlamalarına yardımcı olan bir ölçümdür. .

Analytics (Analitik Bilgiler)

Web yöneticilerinin, web sitesi ziyaretçileri hakkında istatistik ve veri toplamasına olanak sağlayan platformlardır. Biraz daha açmak gerekirse, analitik bilgiler web trafiğinin nereden geldiğini ve ziyaretçilerin sitede nasıl davrandığını görmelerini sağlayan bir veri programıdır.

Adsense (Google Adsense) 

Web sitelerinde Google ağ reklamlarını yayınlayarak web sitelerinin para kazanmasını sağlayan bir Google platformudur.

Algorithm  ( Algoritma )

Bilgisayarların, bir görevi gerçekleştirmek için izlediği işlem veya kurallar kümesine algoritma denir. Dijital pazarlamada, algoritma genellikle Google’ın web sitelerini arama sonuçlarında sıralamak için kullandığı işlem kümelerini ifade eder. SEO endüstrisi, çeşitli Google algoritmalarına Penguin (bir web sitesine yönlendiren bağlantıların kalitesini analiz eder) ve Panda (bir web sitesindeki içeriğin kalitesini değerlendirir) gibi kendi takma adlarını verir. 

Anchor Text (Metin Bağlama )

Bağlantı metinleri, hedef siteye ulaşılmasını sağlayan en önemli sinyallerdir. Bu sayede Seo dolayısı ile Google 'da üst sıralara çıkılabilir. Örneğin, birçok web sitesi, "ücretsiz stok fotoğrafları" bağlantı metnini kullanarak belirli bir web sitesine bağlanırsa, Google, bu siteyi, ücretsiz stok fotoğraflarına sahip bir kaynak olduğunu anlamak için kullanır. Teorik olarak, bu, stok fotoğraflarla ilgili anahtar kelimeler için stok fotoğraf web sitesinin Google'da sıralanmasına yardımcı olabilir. Bu metinler ile sıralamayı yükseltme işlemine metin bağlama denir. 

Bİze Ulaşın

Önce bize, sonra hayalinizdeki reklama ulaşın

Merhaba, benim adım: Çalıştığım firma: Bana ulaşabileceğiniz telefon numaram: ve/veya ulaşabileceğiniz e-postam: Firmamızdan ve yaptığımız şeylerden bahsedecek olursam: Sizden almak istediğim hizmet(ler):