Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanlığı

Dijital Pazarlama ve Sosyal Medyayı Uzman seviyesinde kullanmak için olmazsa olmaz 5 kural vardır. İster bir ajansla çalışın, ister sosyal medyanızı kendiniz yönetin, bu beş kuralı mutlaka uygulamalısınız. 

1. Strateji

Hemen sosyal medyada bir şeyler yayınlamadan önce, bir adım geriye gidelim ve büyük resme bakalım. İlk adım, " sosyal medya stratejinizi " düşünmektir.

Hedeflerin ne?  Sosyal medya, iş hedeflerinize ulaşmanıza nasıl yardımcı olabilir? Bazı işletmeler marka bilinirliğini artırmak için sosyal medyayı kullanırken, diğerleri bunu web sitesi trafiğini ve satışlarını artırmak için kullanır. Sosyal medya ayrıca markanız etrafında etkileşim oluşturmanıza, bir topluluk oluşturmanıza ve müşterileriniz için bir müşteri destek kanalı olarak hizmet etmenize yardımcı olabilir.

Hangi sosyal medya platformlarına odaklanmak istiyorsunuz? Yukarıda bahsedilen başlıca sosyal medya platformları Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn, Pinterest, YouTube ve Snapchat'tir. Tumblr, Tik Tok ve Anchor gibi daha küçük ve gelecek vadeden platformlar ve Messenger, WhatsApp ve WeChat gibi sosyal mesajlaşma platformları da var. Başlarken, hedef kitlenizin üzerinde olduğunu düşündüğünüz birkaç platform seçmek, tüm platformlarda olmaktan daha iyidir.

Ne tür içerik paylaşmak istiyorsunuz? Hedef kitlenizi en çok ne tür içerik çekecek? Resimler, videolar veya bağlantılar mı? Eğitici veya eğlenceli içerik mi? Başlamak için iyi bir yer, bu soruları yanıtlamanıza yardımcı olacak bir pazarlama karakteri oluşturmaktır. Ve bunun sonsuza kadar düzeltilmesi gerekmiyor; Stratejinizi sosyal medya gönderilerinizin performansına göre her zaman değiştirebilirsiniz.

Harika bir sosyal medya stratejisi oluştururken yardıma ihtiyacınız olursa, bizimle iletişime geçebilirsiniz

 

2. Planlama ve Yayınlama

Küçük işletmeler için sosyal medya pazarlaması genellikle sosyal medyada tutarlı bir varlığa sahip olmakla başlar. Üç milyara yakın insan (3.000.000.000!) Sosyal medyayı kullanıyor. Sosyal medya platformlarında yer alarak, markanıza gelecekteki müşterileriniz tarafından keşfedilme fırsatı veriyorsunuz.

Sosyal medyada yayınlamak, bir sosyal medya platformunda bir blog gönderisini, bir resmi veya bir videoyu paylaşmak kadar basittir. Tıpkı kişisel Facebook profilinizde paylaşacağınız gibi. Ancak kendiliğinden içerik oluşturmak ve yayınlamak yerine içeriğinizi önceden planlamak isteyeceksiniz. Ayrıca, sosyal medyadaki erişiminizi en üst düzeye çıkardığınızdan emin olmak için, doğru zamanlama ve sıklıkta kitlenizin sevdiği harika içerikleri yayınlamanız gerekir.

 

3. Dinleme ve Katılım

İşletmeniz ve sosyal medyanız büyüdükçe, markanızla ilgili sohbetler (bahsetmeler) de artacaktır. İnsanlar sosyal medya gönderilerinize yorum yapacak, sizi sosyal medya gönderilerinde etiketleyecek veya doğrudan size mesaj gönderecek.

İnsanlar size haber vermeden sosyal medyada markanız hakkında bile konuşabilir. Yani markanızla ilgili sosyal medya konuşmalarını izlemek isteyeceksiniz. Olumlu bir yorumsa, onları şaşırtma ve memnun etme şansınız olur. Aksi takdirde, destek sunabilir ve daha kötüye gitmeden bir durumu düzeltebilirsiniz.

Tüm sosyal medya platformlarında tüm bildirimlerinizi manuel olarak kontrol edebilirsiniz ancak bu verimli değildir ve işletmenizin sosyal medya profilini etiketlemeyen yayınları görmezsiniz. Bunun yerine, işletmenizin sosyal medya profilini etiketlemeyen gönderiler de dahil olmak üzere tüm sosyal medyadan bahsetmelerinizi ve mesajlarınızı bir araya getiren bir sosyal medya dinleme ve etkileşim aracı kullanabilirsiniz.

 

4. Analizler

Yol boyunca, ister içerik yayınlıyor olun, ister sosyal medyaya giriyor olun, sosyal medya pazarlamanızın nasıl performans gösterdiğini bilmek isteyeceksiniz. Sosyal medyada geçen aydan daha fazla kişiye ulaşıyor musunuz? Bir ayda kaç tane olumlu söz alıyorsunuz? Markanızın hashtag'ini sosyal medya yayınlarında kaç kişi kullandı?

Sosyal medya platformlarının kendileri bu tür bilgilerin temel bir seviyesini sağlar. Daha derinlemesine analiz bilgileri elde etmek veya sosyal medya platformları arasında kolayca karşılaştırmak için Analyze gibi çok çeşitli sosyal medya analiz araçlarını kullanabilirsiniz.

 

5. Reklam

Sosyal medya pazarlamanızı büyütmek için sabit bir bütçe ayırabilmeniz gerekir. Sosyal medya reklamları, sizi takip edenlerden daha geniş bir kitleye ulaşmanızı sağlar.

Sosyal medya reklam platformları günümüzde o kadar güçlü ki, reklamlarınızı tam olarak kime göstereceğinizi belirleyebilirsiniz. Demografik özelliklerine, ilgi alanlarına, davranışlarına ve daha fazlasına göre hedef kitleler oluşturabilirsiniz.

Aynı anda birçok sosyal medya reklam kampanyası yürütürken, toplu değişiklikler yapmak, işlemleri otomatikleştirmek ve reklamlarınızı optimize etmek için bir sosyal medya ajansı ile çalışmayı ve profesyonel yardım almayı düşünebilirsiniz.